Ortodoncja
Leczenie ortodontyczne służy nie tylko zachowaniu zdrowia zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych, ale także dobremu samopoczuciu (komfortowi jamy ustnej), wspomaganiu niwelowania niektórych wad wymowy, estetycznemu wyglądowi uśmiechu, a nawet modzie. Krzywe zęby są trudniejsze do utrzymania w czystości, a nieleczona wada zgryzu może prowadzić do próchnicy, chorób dziąseł, jak również do nadmiernego ścierania powierzchni zęba. Dzięki leczeniu ortodontycznemu możemy skorygować wadę zgryzu u pacjenta w każdym wieku.
Pierwsza konsultacja ortodontyczna powinna odbyć przed 7 rokiem życia, to znaczy przed pełnym wyrośnięciem siekaczy stałych. Można wówczas wychwycić pewne problemy i zacząć zapobiegać dalszym. Dzieci leczymy aparatami ruchomymi, które nie mają zastosowania u dorosłych pacjentów, którzy leczeni są aparatami stałymi: metalowymi lub estetycznymi. Leczenie aparatami metalowymi pozwala uzyskać bardzo dobre efekty. Aparat jest widoczny, ale można go rozweselić różnymi kolorami ligatur. Leczenie ortodontyczne u dorosłych jest również bardzo często przygotowaniem do leczenia protetycznego, chirurgicznego, periodontologicznego jak i implantologicznego.
Warunkiem rozpoczęcie leczenia jest bardzo dobra higiena jamy ustnej. Trudność mycia zębów z aparatem polega na dotarciu do wszystkich powierzchni zębów i elementów aparatu. Do mycia trudno dostępnych miejsc służą specjalne akcesoria: szczotki ortodontyczne z rowkiem, wyciorki różnej grubości, nitka z utwardzoną końcówką, płyn do płukania jamy ustnej. W trakcie leczenia ortodontycznego należy okresowo przeprowadzać profesjonalne czyszczenie zębów z aparatem.
W trakcie leczenia, a szczególnie na jego początku, mogą pojawić się problemy z jego użytkowaniem oraz drobne awarie. Oto film instruktażowy, jak poradzić sobie w warunkach domowych.